Střelnice místního střeleckého klubu byla o víkendu místem soustředění mladé reprezentace střelců z libovolné pistole a tréninkový kemp si zde udělali i mladí vzduchovkáři z Ostravy. Nadějné střelce z libovolné pistole trénuje člověk nejpovolanější, bronzový medailista z této disciplíny z olympiády v Sydney Martin Tenk.

Jaký vítr zavál Vás a vaše svěřence z Ostravy sem na jih Čech?

Dostala se ke mně informace od Petra Voldána, že je zde v Hracholuskách perfektní střelnice, kterou postavil Josef Těsnohlídek. Nedokázal jsem si představit, jak se něco takového dá postavit, až z internetových stránek jsem zjistil, že je to úžasná záležitost. Opravdu je to perfektní, na úrovni, profi. Jen škoda, že to není o tři sta kilometrů blíže k nám. Kromě střediska v Plzni je to u nás jediná střelnice na padesát metrů, kde se dá trénovat v zimě.

Jste zde s výběrem Ostravy, či se jedná o mladou reprezentační krev?

Mám na starosti v Ostravě pistolovou sekci republikového centra mládeže. Nabídl jsem soustředění všem reprezentantům, ozvalo se mi však jen pět lidí, takže jsme to s mým kolegou, který má na starosti vzduchové zbraně, kteří se připravují na republiku, doplnili. Ti jsou zde již na vlastní náklady, těm to bohužel nemohu zaplatit. V každém případě jsem moc rád, že se zde můžeme připravovat. Ve chvíli, kdy spolu hovoříme, střílejí na padesátimetrové střelnici všichni Vaši oblíbenou disciplínu libovolnou pistoli.

Je to záměr, že je vedete tímto směrem?

Nevedu je přímo k libovolné pistoli jako takové. Když přijímáme mladé sportovce, tak je otestujeme ve sportovní pistoli, kde se střílí jak kruhy, tak otočné zařízení. Podle toho, jak se kdo jeví, je pak směřujeme dál. Libovolná pistole je hodně těžká disciplína. Tady v Hracholuskách nečekám žádné zázračné nástřely, prakticky nikdo ze závodníků nedržel nějaké čtyři měsíce zbraň v ruce. A tato prodleva je právě důvodem, proč bychom takové zařízení potřebovali využívat častěji. Libovolná pistole se střílí na šedesát ran, takže každý toho dost navzpírá. Zbraň má tak kilo a něco. Když nikdo nic nedělá, tak je ten závod docela těžký a ruka z toho bolí, ale když se trochu fyzičce závodníci věnují, tak se to dá zvládnout.

Jste zde od pátku, jaký je váš program soustředění?

Ubytovaní jsme v Prachaticích v Penzionu Helena, kde je o nás také skvěle postaráno. Střelnici chceme využít co nejvíce, u pana Těsnohlídka zde máme perfektní zázemí. Přijede i státní trenér, takže se musíme ukázat v nejlepším světle. Střelce ze vzduchových zbraní má na starosti trenér Radim Hejda a připravuje je na republikový šampionát. Na střelnici v Hracholuskách mají k dispozici osm stavů pro svou disciplínu.

Na vzduchovkářských stavech jsou samí mladí sportovci. Můžete je představit?

Jsou to vesměs závodníci Sportovního střeleckého klubu Ostrava. Využili jsem toho, že zde Martin Tenk dělá kontrolní závod reprezentace. Když jsme zjistili, že je zde i vzduchovková střelnice, chtěli jsme toho využít. Jsem rád, že jsme sem do Hracholusk vyrazili. Udělali jsme si zde soustředění před republikovým šampionátem, který se nyní koná v Plzni.

Co říkáte místní střelnici?

Je to něco neskutečného, že se na tomto místě podařila zrealizovat taková úžasná věc.

Vyzkoušel jste si také Vy sám zde střílet?

Vyzkoušel a pocity jsou perfektní. Zázemí je až neskutečně luxusní. Jak spodní kulová střelnice, tak zde v patře vzduchovková střelnice. Je to udělané jednoduše, ale účelně. Zkrátka samá chvála a musím jen litovat, že něco takového nemáme někde blíže Ostravě, byli bychom na střelnici prakticky pořád. Ale problémem celé České republiky je, že zde nejsou pořádné střelnice. Nemáme pak kde trénovat mládež a tím pak trpí česká střelba jako taková. Klobouk dolů, že se něco takového podařilo vybudovat, určitě tu nejsme naposledy, i když je to pro nás dost daleko.

Článek je převzatý z PRACHATICKÉHO DENÍKU
PDF ke stažení